Na jakie czynniki zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

12 maja, 2023
Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań swojego mieszkania, musimy dokonać wyboru między nowym mieszkaniem, które oferuje deweloper a lokalem z tzw. rynku wtórnego. Pomimo powszechnie panującej opinii, według której „nowe jest lepsze”, wybór nie jest wcale prosty i wymaga spokojnego przemyślenia oraz zidentyfikowania własnych oczekiwań i możliwości.

W naszym tekście, postaramy się przybliżyć wszystkim zainteresowanym nabyciem mieszkania, najważniejsze z przesłanek, warunkujących wybór: rynek pierwotny czy wtórny.

Lokalizacja mieszkania

Lokalizacja jest bezsprzecznie bardzo ważnym czynnikiem, na który zwracają uwagę osoby szukające mieszkania. Jest to czynnik, w ogromnym stopniu warunkujący atrakcyjność oraz cenę danej nieruchomości (). Osiedla mieszkaniowe, budowane przez deweloperów są z reguły zlokalizowane na obrzeżach miast, co jest spowodowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich bardziej atrakcyjna ceną. Plusem takiej lokalizacji jest spokojniejsze otoczenie i mniejsze natężenie ruchu, minusem – konieczność dojazdu np. do pracy. Osobom interesującym się mieszkaniem bliżej centrum pozostaje poszukiwanie wyjątków od powyższej zasady lub nabycie mieszkania na rynku wtórnym. W tym przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą kwotę, jaką będą musieli zapłacić za własne eM.

Etap ukończenia inwestycji

Płyty ogniochronne firmy Knauf

Autor: Knauf Sp. z o.o.
Źródło: Knauf Sp. z o.o.

Często decyzja o kupnie mieszkania od dewelopera podejmowana jest jedynie na podstawie analizy dostarczonych makiet realizowanej nieruchomości. Ten fakt sprawia, że osoby chcące kupić mieszkanie muszą zaryzykować kupno „kota w worku”, a o realnych atutach i wadach lokalu dowiadują się dopiero po odbiorze kluczy.
W tej kwestii sporą przewagę mają lokale z rynku wtórnego. Potencjalny nabywca może bez przeszkód obejrzeć nieruchomość, co na pewno pozwoli mu zorientować się, czy mieszkanie spełnia jego oczekiwania i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Otoczenie nieruchomości

Otoczenie i infrastruktura zlokalizowana w otoczeniu mieszkania w dużym stopniu oddziałuje na poziom życia jego mieszkańców. Decydując się na kupno mieszkania Wrocław z rynku wtórnego mamy możliwość całościowej oceny jego otoczenia. czas jaki minął od oddania nieruchomości pozwolił inwestorowi na wykończenie otaczających je skwerów czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozwój miejscowej infrastruktury. Nieco gorzej sprawa wygląda w przypadku projektów deweloperów, gdzie stan rozwoju infrastruktury w znacznym stopniu zależy od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu


Wyświetl większą mapę

Możliwość przystosowania mieszkania do własnych wymagań jest istotną cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność. Na tym polu zdecydowaną przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego. Deweloperzy zazwyczaj oprócz mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” oferują również możliwość przebudowy mieszkania według uwag nabywcy, co daje nabywcy możliwość przystosowania mieszkania do własnych potrzeb już na etapie jego budowy. Wspomniane rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz kosztów z nim związanych.Takich możliwości nie posiadają osoby, które zdecydowały się na nabycie lokalu na rynku wtórnym. Dodatkowo wywóz gruzu wrocław mającyna celu np. zmianę rozkładu mieszkania, ze względu na wykorzystaną przy wznoszeniu budynku technologię, może być trudny do zrealizowania lub nawet niemożliwy. Jest to niewątpliwy minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W sytuacji, gdy sprzedającym mieszkanie jest firma deweloperska, kupujący musi wnieść opłatę notarialną oraz uregulować koszty sądowe związane z przeniesieniem własności. Ponadto, jeżeli kupuje mieszkanie w stanie deweloperskim, powinien wziąć pod uwagę koszty wykończenia lokalu. Nabywając mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów sądowych i notarialnych, nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilno – prawnych, kształtujący się na poziomie 2 % ceny transakcyjnej. W przypadku, gdy korzystał z usług biura nieruchomości, musi również opłacić opłatę prowizyjną, która w zależności od wielkości miasta waha się w przedziale 1,5 – 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać prawidłowego wyboru pomiędzy mieszkaniem z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze zidentyfikować własne potrzeby oraz dogłębnie przeanalizować kilka ważnych czynników, wpływających na atrakcyjność nieruchomości.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.