Pieniądz plastikowy ułatwia życie, oszczędza nasze środki finansowe i czas, dając dodatkowo – bezpieczeństwo

19 czerwca, 2023
Pierwowzorem karty debetowej, były kartami kartonowymi, na których maszynowo wypisane były dane o jej posiadaczu. Dopiero w latach 60 XX wieku, puszczono w obieg kartę plastikową, która wtedy była symbolem luksusu i prestiżu. W Polsce pierwsze karty płatnicze, udostępnione były tylko dla firm.

Karta debetowa

Źródło: http://pixabay.com/
Karta płatnicza dla osób fizycznych wprowadzona została przez placówki bankowe do obiegu pod koniec lat 90. Współcześnie karty debetowe wydawane są do każdego konta osobistego. Karta debetowa potrzebna jest do obsługiwania naszych pieniędzy posiadanych w koncie osobistym, do którego została wydana. Najnowocześniejsze karty debetowe to tzw. karty wypukle, posiadające wytłoczone informacje o jej posiadaczu. Taki rodzaj kart umożliwia zrobienie zakupów bezgotówkowych przy udziale elektronicznego urządzenia płatniczego.

Dodatkowo nie ma konieczności każdorazowego wpisywania kodu PIN lub też potwierdzania wykonanej transakcji osobistym podpisem. Karta debetowa, może być nieodzowna przy płaceniu zobowiązań za zakupy dokonane przez Internet. Taką kartą płatniczą możemy posługiwać się również w innych państwach.

Zapewne pod tym linkiem dane tam zawarte bardzo Cię zaciekawią i dowiesz się wielu świeżych, podobnych informacji, które czekają na Ciebie właśnie tutaj.

Płatności kartą płatniczą wypukłą, możemy dokonywać w większości państw w Europie a także w najczęściej odwiedzanych miejscowościach wypoczynkowych.

Najpopularniejszymi kartami debetowymi w Polsce są Visa i MasterCard. Wybór karty debetowej spośród tych dwóch proponowanych przez banki kart, jest znaczący, zwłaszcza przy płatnościach w innych krajach. Trzeba pamiętać, by wybierając kartę, sprawdzić jaką kwotę odsetek bank pobierze od nas za wypłatę pieniędzy w bankomacie zagranicznym.

Instytucje finansowe to nie tylko usługi polegające na zarządzaniu naszym kontem osobistym. To także inne działania zastrzeżone wyłącznie dla instytucji finansowych, takie jak przyznawanie kredytów, zakładanie lokat a także udzielanie i potwierdzanie gwarancji bankowych. Gwarancje bankowe oraz poręczenia ze strony przedsiębiorstw, są powszechnie stosowaną formą w obrocie handlowym.

Gwarancje i poręczenia podwyższają bezpieczeństwo zawieranej z kontrahentem transakcji, ograniczając zagrożenie niewykonania przez wykonawcę, obowiązków podjętych w umowie. Zabezpieczenie umowy stosowane jest zazwyczaj przez urzędy administracji publicznej, w przypadku podpisywania kontraktów z wykonawcami, wyłonionymi w drodze przetargu publicznego, w ramach ustawy Prawo zamówień publicznych.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.