Kolejność odzyskiwania zadłużenia od klienta charakteryzuje strategia pozasądowa oraz sądowa.

21 czerwca, 2023
Podczas gdy opóźnia się kontrahent z należnością za usługę, jaką dla niego wykonaliśmy, wówczas możemy rozpocząć strategię odzyskiwania zapłaty. Cały proces to parę cykli. Pierwszy etap to pozasądowe wezwanie konsumenta do zapłaty, a drugi krok to przez sąd.

Ponieważ w firmach handlowych zatory płatnicze są dziś na porządku dziennym, zatem prawo umów handlowych chroni się przed taką możliwością. Prawo umów handlowych wytycza wymogi dla sprzedającego jak również nabywającego. Podczas gdy kupujący nie wywiązuje się z płatności w wyznaczonym terminie, więc są podejmowane procedury windykacyjne. Przeważnie wysyła się wezwanie do należności. Istotne jest aby w wezwaniu do zapłaty była data opłaty długu i informacja za którą usługę powstał ten dług.

windykacja

Autor: Kate Ter Haar
Źródło: http://www.flickr.com

Także w wezwaniu do opłaty informujemy, iż w przypadku braku opłaty czy też opóźnienia, sprawą zajmie się windykacja nalezności, z czym wiążą się koszty dla dłużnika. Wiele przedsiębiorstw, w których pracują doświadczeni radcy prawni bądź Kancelarie Prawnicze zajmujące się windykacją należności podejmuje strategię pozasądową nie tylko wysyłaniem wezwania do zapłaty dłużnikowi, ale też łączy się z dłużnikiem telefonicznie w sprawie spłaty powstałego długu w wyznaczonym czasie. Jeśli dłużnik pomimo przesyłanych do niego wezwań do należności dalej uchyla się od zapłaty roszczenia, wobec tego można rozpocząć procedurę sądową. Odzyskiwanie długu od dłużnika zwykle zajmuje się egzekutor, który jest uprawniony rozporządzeniem sądowym do podjęcia należytych postępowań, by dług odzyskać.

Windykacja należności przewodzona przez komornika bazuje na zajęciu własności dłużnika, nieruchomości czy też blokady konta bankowego w celu odebrania roszczenia. Niewątpliwie wcześniej pozostaje dłużnik zapoznany o tym, że sprawa (zobacz także – Adwokat Wrocław – Waliduda) pozostała dana do egzekutora i o zajęciu przez egzekutora mienia dłużnika zamiarem odebrania zadłużenia.
Źródło: Global LEX

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.