Jak może być opodatkowany przedsiębiorca otwierający agencję pośrednictwa pracy?

2 lutego, 2023
Agencją zatrudnienia określamy instytucję, jaka świadczy usługi w zakresie pośrednictwa pracy oraz pracy tymczasowej albo doradztwa personalnego.
Pośrednictwo pracy, jest to pomoc w pozyskaniu dobrego zatrudnienia albo innej pracy zarobkowej.

integracja w firmie

Źródło: teamworking.com
Może to być także pomoc pracodawcy w znalezieniu nowych pracowników o konkretnych kwalifikacjach zawodowych. Prowadzenie agencji pracy reguluje ustawa z dn. 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. Tego typu agencja pośrednictwa zatrudnienia wymaga wpisu do ewidencji jednostek prowadzących biura zatrudnienia. Może się również zdarzyć tak, że wpis do tego typu rejestru nie jest niezbędny. W Polsce agencja pośrednictwa pracy może być prowadzona w jakiejkolwiek formie oprócz spółki partnerskiej. Spółka partnerska jest zarezerwowana dla wolnych zawodów. Osoba, która chce prowadzić agencję pośrednictwa pracy ma do wyboru jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę komandytową lub spółkę akcyjną.
pośrednictwo pracy

Autor: Iwan Gabovitch
Źródło: http://www.flickr.com
Zazwyczaj wybierany rodzaj działalności to wpis osoby fizycznej do CEIDG. Jest to tzw. jednoosobowa działalność gospodarcza. W wypadku prowadzenia takiej agencji w szerszym zakresie, trzeba zastanowić się nad spółkami osobowymi i kapitałowymi.

Pamiętaj o tym, że masz możliwość przeglądnąć inne ciekawe posty – trzeba tylko na tej stronie kliknąć w umieszczony tam link.

Trzeba mieć w pamięci, że kiedy zdecydujemy się na odmienną formę działalności gospodarczej niż jednoosobowa firma lub spółka cywilna, powinniśmy liczyć się z bardziej skomplikowanymi formami prowadzenia księgowości. Agencję pośrednictwa pracy należy zarejestrować w CEIDG albo w KRS. Osoba, która otwiera agencję pośrednictwa zatrudnienia posiada do wyboru opodatkowanie na regułach ogólnych lub podatek liniowy. Gdy rozliczamy się na regułach ogólnych, wtedy możemy odpisać 18% podatku, jeżeli nasze przychody nie przekroczą 85 528 000.

Jeśli jednak przychody byłyby większe, będziemy musieli obliczyć 32% podatku. Zaletą zasad ogólnych jest możliwość odliczenia ulg, które planowane są w ustawie i możliwość rozliczenia się ze współmałżonkiem.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.