Do jakich celów wykorzystywane są ciśnieniowe zbiorniki, na jakiej zasadzie one działają.

3 września, 2023
Odkręcając wodę w mieszkaniu niewiele osób ma świadomość tego, dlaczego ona płynie. Ludzie widzą jedynie koniec instalacji, a to jest tylko jej drobna część. Najważniejszym elementem, dzięki któremu w ogóle woda w naszych kranach płynie jest zbiornik, w którym jest magazynowana. Zbiorniki takie, nazywane także hydroforowymi albo ciśnieniowymi, przechowują wodę, ale też, o czym zapewne wiele osób nie wie, powietrze.

Właśnie obecność powietrza jest w takim zbiorniku bardzo ważna i to dzięki niemu właśnie wszystko działa jak powinno. Oczywiście zbiorniki hydroforowe wyposażone są w liczne urządzenia, bez jakich ich prawidłowa praca nie byłaby możliwa – przeczytaj informacje.

Te wpisy ze strony, które przeczytasz po kliknięciu na ten odnośnik bez dwóch zdań będą pomocne – są one godne uwagi i potrafią Cię mile zadziwić.

Zaliczają się do nich na przykład pompy do uzupełniania stanu cieczy czy czujniki ciśnienia, które kontrolują tę wielkość w zbiorniku. Układ taki jest dość skomplikowany, szczególnie przemysłowych zastosowaniach, niemniej zbiornik stanowi tu jego najważniejszą część. A jak się okazuje, wykorzystuje on jedno z podstawowych fizycznych praw, znanych od bardzo dawna.

zbiorniki hydroforowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/nostalit_piaskowy02.jpg
zbiorniki ciśnieniowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/bruk_jurajski_kolor01.jpg
Zbiorniki ciśnieniowe wykorzystywane są w wielu różnych miejscach (zbiorniki ciśnieniowe od Ppri-Żegrze). Niejednokrotnie spotkać je też można w domach prywatnych oraz firmach, albo jako główne źródło zasilania w wodę, lub też pomocnicze, jeżeli jakaś instalacja już tam jest. Najczęściej składają się ze stalowego albo żeliwnego mającego określoną wielkość. Tego typu zbiorniki posiadają różne kształty, zależne to przede wszystkim będzie od tego, jak je można będzie ustawić w docelowym miejscu. Cały zestaw składa się jeszcze z zaworów, pompy i czujnika, i to jest wystarczające do tego, żeby mieć wodę pod odpowiednim ciśnieniem. Woda w zbiorniku jest nalewana do odpowiedniej wysokości, a nad nią znajduje się poduszka powietrzna. Wraz z poborem wody zmniejsza się jej ilość, a co za tym idzie zmniejszeniu ulega ciśnienie powietrza w środku.

Jeśli uzyska ono minimalną wartość, to załącza się pompa i zaczyna się wlewanie wody. To z kolei trwa do chwili, ciśnienie z powrotem osiągnie maksymalną wartość, wtedy pompa jest wyłączana.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.