Oszczędzanie pieniędzy jest naprawdę pożądaną umiejętnością

2 marca, 2022
Zawsze warto posiadać troszkę oszczędności

Bardzo łatwo, posiadając comiesięczny dopływ gotówki możemy się zapomnieć oraz wydawać wszystko co do grosza, czasem na przedmioty zupełnie niepotrzebne. Dlatego warto pociechy już od maleńkości nauczyć, że należy oszczędzać, że należy zawsze przeanalizować czy dany sprawunek jest potrzebny. Kiedy nauczymy je, aby z każdego kieszonkowego, jakąś nawet niewielką część wkładały do skarbonki, to w dalszym życiu też będą umiały tak działać, a co się z tym łączy, będą posiadały wciąż zarezerwowane jakieś pieniądze na tzw. czarną godzinę.

Oczywiście, by nauczyć dzieci takiego działania, wpierw samodzielnie musimy tak działać, ale czy powiemy jak to zrobić? Trzeba zwrócić uwagę na co zdajemy najwięcej pieniędzy i przemyśleć, czy naprawdę to wszystko jest nam konieczne. Kiedy okaże się, że nie mamy szansy zrezygnować z konkretnych wydatków, to należy przeanalizować w jaki sposób je zmniejszyć, np. korzystając z różnorakich wyprzedaży w sklepach, a zaoszczędzone pieniądze odkładać na bok.

Co lepsze skarpetka czy bank?

pieniądze od ręki

Autor: Maik Meid
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli wyrobimy w sobie przyzwyczajenie oszczędzania, to powinniśmy mieć takie miejsce, gdzie będziemy te pieniądze chować, tak żeby wciąż były wszystkie razem. Część ludzi chowa je w domu, w przysłowiowej skarpecie, jednak takie zachowanie wystawia nas na pokusę wyciągnięcia po te pieniądze, kiedy zabraknie nam troszeczkę do wyśnionej rzeczy, zamiast przeczekać, na odpowiedni moment, żeby ją zakupić. Przez to odpowiednio schowane pieniądze wpłacać na odpowiednie konto np. jak bank BGŻ Warszawa, wtenczas będziemy posiadali troszkę utrudniony do nich dostęp, a poza tym ich wypłacenie więcej niż raz w miesiącu powoduje utratę odsetek, więc będzie nas to przymuszało, do rzetelnego przemyślenia, czy naprawdę potrzebujemy te pieniądze, co może spowodować, że nie raz zrezygnujemy z ich wyjęcia.

Warto wciąż posiadać jakąś rezerwę

Mając nawet niewielkie oszczędności, możemy funkcjonować spokojniej, gdyż będziemy posiadali gwarancję, że w ciężkiej sytuacji, posiadamy szansę przez jakiś okres korzystać z tych zasobów, bez potrzeby zadłużania się u innych.

Jeżeli opisywana kwestia jest dla Ciebie pomocna, sprawdź poza tym więcej szczegółów przenośniki magazynowe tutaj – te informacje również nie mogą pozostać pominięte.

Taka rezerwa może się sprawdzić podczas choroby, utraty pracy, a kiedy będziemy posiadali odpowiednio sporo, to część z jej zasobów mamy szansę wydać na zasłużone wakacje.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.