O czym pamiętać decydując się na określone ogumienie do auta? Czego z pewnością nie robić

Luty 5, 2019
Przeważająca większość aut jest tak naprawdę dostosowana do przyjmowania więcej niż jednego rozmiaru opon. Praktycznie w większości przypadków możliwych do zrobienia opcji jest dużo więcej, co nie oznacza, że przy doborze opon zachodzi dowolność i że każda zmiana dobrze wpłynie na komfort i bezpieczeństwo.

Opony samochodowe
Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Od czasu do czasu zdarza się, że potrzeba zmiany wielkości opon dyktowana jest zmniejszoną dostępnością lub przerażającą ceną opon w mniej popularnym rozmiarze. Tego rodzaju zmiany (trzeba je jednak konsultować z fachowcem) mogą powodować na pewno znaczniejsze lub mniej znaczne zmiany możliwości samochodu.

znaczniejszy profil opony może wiązać się z poprawą wygody, ale niewielką stabilnością auta na szybko przejeżdżanych zakrętach; węższe opony mogą powodować trochę wydłużoną drogę hamowania, ale np. bardziej komfortowe prowadzenie samochodu w koleinach podczas deszczu.

Wybierając opony, warto pamiętać o indeksach nośności i prędkości.

To doskonały pomysł, aby przestudiować ten wpis, ponieważ pozostałe nasze strony zawierają równie ciekawe treści, które zaabsorbują Cię całkiem.

Jeśli opona jest określona jako 195/65 R15 91H, to: „195” ma określać szerokość opony w milimetrach, „65” to profil opony, „15” to średnica osadzenia, „91” to indeks nośności, a „H” to indeks prędkości. Indeksy nośności i prędkości są ze sobą powiązane: indeks nośności może określać maksymalne obciążenie opony (w tym przypadku 615 kg) przy prędkości wskazanej indeksem prędkości (w naszym przypadku H = 210 km/h). Z kolei indeks prędkości określa największą dopuszczalną prędkość jazdy przy obciążeniu pokazywanym przez indeks nośności. Nowe opony

Kombinacja tych dwóch wskaźników to nic więcej jak wyznaczenie wytrzymałości opony na przeciążenia wynikające z obciążenia i prędkości jazdy. Każdy producent auta określa minimalne wymagania w tej kwestii, więc należy się ich trzymać.

Z pewnością nie warto nabywać opon z indeksem prędkości „V” (do 240 km/h), jeżeli nasz samochód wymaga opon o indeksie prędkości „T” (do 190 km/h). Opony o wysokim indeksie prędkości są bardziej czułe na działanie niskich temperatur, mogą być też trochę sztywniejsze od opon o niskim indeksie. Podsumowując, najlepiej, jeżeli nabywając opony, dobieramy jeden z rozmiarów polecanych przez producenta samochodu.

Mamy zamiar zaprosić Cię do obejrzenia naszego nowego wpisu. Najedź na link tutaj (http://edenbus.com.pl/oferta/przewozy-do-niemiec-jelenia-gora/) i przeloguj się do następnej witryny.

Wszelkie odstępstwa, chociaż często możliwe, mogą mieć wpływ na zachowywanie się samochodu. Zmieniając rozmiar opon, robimy to na własną odpowiedzialność.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.