O czym pamiętać decydując się na określone ogumienie do auta? Czego z pewnością nie robić

30 maja, 2022
Przeważająca większość aut jest tak naprawdę dostosowana do przyjmowania więcej niż jednego rozmiaru opon. Praktycznie w większości przypadków możliwych do zrobienia opcji jest dużo więcej, co nie oznacza, że przy doborze opon zachodzi dowolność i że każda zmiana dobrze wpłynie na komfort i bezpieczeństwo.

Opony samochodowe

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Od czasu do czasu zdarza się, że potrzeba zmiany wielkości opon dyktowana jest zmniejszoną dostępnością lub przerażającą ceną opon w mniej popularnym rozmiarze. Tego rodzaju zmiany (trzeba je jednak konsultować z fachowcem) mogą powodować na pewno znaczniejsze lub mniej znaczne zmiany możliwości samochodu.

znaczniejszy profil opony może wiązać się z poprawą wygody, ale niewielką stabilnością auta na szybko przejeżdżanych zakrętach; węższe opony mogą powodować trochę wydłużoną drogę hamowania, ale np. bardziej komfortowe prowadzenie samochodu w koleinach podczas deszczu.

Wybierając opony, warto pamiętać o indeksach nośności i prędkości.

To doskonały pomysł, aby przestudiować ten wpis, ponieważ pozostałe nasze strony zawierają równie ciekawe treści, które zaabsorbują Cię całkiem.

Jeśli opona jest określona jako 195/65 R15 91H, to: „195” ma określać szerokość opony w milimetrach, „65” to profil opony, „15” to średnica osadzenia, „91” to indeks nośności, a „H” to indeks prędkości. Indeksy nośności i prędkości są ze sobą powiązane: indeks nośności może określać maksymalne obciążenie opony (w tym przypadku 615 kg) przy prędkości wskazanej indeksem prędkości (w naszym przypadku H = 210 km/h). Z kolei indeks prędkości określa największą dopuszczalną prędkość jazdy przy obciążeniu pokazywanym przez indeks nośności. Nowe opony

Kombinacja tych dwóch wskaźników to nic więcej jak wyznaczenie wytrzymałości opony na przeciążenia wynikające z obciążenia i prędkości jazdy. Każdy producent auta określa minimalne wymagania w tej kwestii, więc należy się ich trzymać.

Z pewnością nie warto nabywać opon z indeksem prędkości „V” (do 240 km/h), jeżeli nasz samochód wymaga opon o indeksie prędkości „T” (do 190 km/h). Opony o wysokim indeksie prędkości są bardziej czułe na działanie niskich temperatur, mogą być też trochę sztywniejsze od opon o niskim indeksie. Podsumowując, najlepiej, jeżeli nabywając opony, dobieramy jeden z rozmiarów polecanych przez producenta samochodu.http://edenbus.com.pl/oferta/przewozy-do-niemiec-jelenia-gora/ (przewozy do Niemiec z Jeleniej Góry – informacje)Wszelkie odstępstwa, chociaż często możliwe, mogą mieć wpływ na zachowywanie się samochodu. Zmieniając rozmiar opon, robimy to na własną odpowiedzialność.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.