Kim jest konsultant podatkowy?

Lipiec 12, 2018
Doradca podatkowy jest to względnie młody fach w Polsce. Powołany został ustawą o doradztwie podatkowym z dnia 5 lipca 1996 roku. Najzwięźlej rzecz ujmując, doradca podatkowy pozwoli nam odnaleźć się w gąszczu spraw podatkowych. A więc?

Zagwarantuje
podatki
Źródło: pixabay.com

obsługę w zakresie rachunkowości i zobowiązań skarbowych. Z jego wsparcia może skorzystać zarówno biznesmen, jak również każdy człowiek, jaki nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, ale rozlicza się z fiskusem.
Czym zajmuje się doradca, zatem – kiedy wskazane jest skorzystać z jego usług?
Obowiązkiem każdego obywatela jest opłacanie podatków. Kiedy czujemy się zagubieni w świecie regulacji podatkowych, a wypełnianie formularzy i obliczanie należnego podatku sprawia nam kłopot, można udać się właśnie do doradcy podatkowego. Naturalnie, obszar kompetencji doradcy jest dużo szerszy aniżeli pomoc w porachowaniu zaległego podatku. Doradca podatkowy może też udzielać rad, wydawać opinie z obszaru obowiązków skarbowych. Może przygotowywać zeznania a także oświadczenia podatkowe, a również reprezentować swoich klientów tak przed organami skarbowymi, jak też sądami administracyjnymi. Doradca podatkowy jest też w stanie także poprowadzić księgi podatkowe a także udzielać pomocy w tym obszarze – .

obliczanie podatków
Źródło: pixabay.com

Warto pamiętać, iż doradca podatkowy jest obowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej. Ponadto, obowiązują go wytyczne etyki zawodowej. Swoją profesję winien wykonywać sumiennie, uczciwie, z zachowaniem właściwej staranności. Ile kosztują usługi doradcy podatkowego? Tu, niestety, nie można udzielić bezdyskusyjnej odpowiedzi. Nie jest tak, jak np. w wypadku rejentów, że obowiązuje zarządzenie, które określa maksymalną stawkę za dokonywane przez nich działań. Wynagrodzenie doradcy podatkowego ustalane jest w umowie z klientem. Zanim zatem skorzystamy z usług tego bądź też innego doradcy, dobrze jest zaznajomić się z cennikiem, który u niego obowiązuje.
Jak odszukać doradcę podatkowego w swym mieście? Starczy w wyszukiwarkę wbić doradca podatkowy Olsztyn – aktualne oferty doradztwa podatkowego .
Kto może zostać doradcą podatkowym? Warunkiem realizowania tego zawodu jest duża wiedza przedmiotowa, przede wszystkim w zakresie prawa finansowego, lecz także innych sfer prawa.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.