Dostałeś spadek? i co z nim począć? – instytucje, profesjonaliści do jakich należy się zwrócić po otrzymaniu spadku.

6 maja, 2022
Spadek czasami może być darem niebios, jednak może też okazać się przekleństwem dla spadkobiercy, zwłaszcza jeśli ma w sobie długi „hojnego” członka rodziny. Aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia warto zwrócić się do właściwych instytucji w celu sprawdzenia wartości nowego nabytku. Spadek mamy możliwość przyjąć lub nie. Przed dokonaniem tej czynności warto skorzystać z usług profesjonalisty jakim jest rzeczoznawca majątkowy. Wawa, jako największe miasto w Polsce będzie tego znakomitym przykładem.

Pieniądze

Autor: christopher_brown
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym w tym mieście poza typowymi trudnościami związanymi ze spadkami pojawia się jeszcze jeden – właściciele działek bezprawnie wywłaszczeni przez władze PRL, których spadkobiercy lub ludzie, którym oni dali do tego prawa żądają się zwrotu majątków. Po otrzymaniu informacji o spadku w pierwszej kolejności należy zorientować się czy działka na której jest usytuowany budynek nie jest obciążona tego typu zaszłościami historycznymi (w sieci można znaleźć rysy tych działek). Następnie należy sprawdzić czy mieszkanie nie jest obciążone należnościami, aby to uczynić należy skierować się do sądu z prośbą o wykonanie tak zwanego spisu inwentarza (wykonuje to komornik).

Czyżbyś miał chęć na więcej tekstów na opracowany tu temat? Zachęcamy zatem do kolejnej witryny – po prostu naciśnij to dobry adwokat kraków i przejdź do naszego portalu.

O przyjęciu lub odrzuceniu spadku spadkobierca ma 6 miesięcy (czas liczy sie od chwili, w którym dowiedział się on o spadku). Spadek można przyjąć z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, oznacza to, że w przypadku obciążenia długami spadkobierca spłaca je tylko do wysokości wartości otrzymanego spadku (jeśli otrzymaliśmy mieszkanie warte 200 tys. złotych i jest ono z długiem w wysokości 250 tys. złotych spłacamy tylko 200 tys. zł).

Niechciany spadek można odrzucić, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku takiego rozwiązania problemu spadek przechodzi na następne pokolenie, z rodziców na potomków, którzy to znów mogą spadek przyjąć lub odrzucić. Problem pojawia się w przypadku osób, które nie są pełnoletnie, i nie mogą samodzielnie odrzucić spadku (wtedy sąd opiekuńczy ma możliwość zadecydować czy dać prawo rodzicom małoletniego do odrzucenia za niego spadku). Warto podkreślić, że kredyty spadkodawcy równiez są dziedziczone, podobnie jak kredyty i opłaty. Należy pamiętać o wyrejestrowaniu denata ze spółdzielni mieszkaniowej i wypowiedzeniu jego umów z różnymi usługodawcami (firmy często proszą o wypełnienie wniosku i przesłanie kserokopii aktu zgonu). Jeśli spadkobierca jest skłonny przyjąć spadek to do działania powinien przystąpić on, a w przypadku osób jak rzeczoznawca majątkowy (KGDM). Warszawy obfituje w przedstawicieli tej profesji.

Biznes

Źródło: flickr.com
Taki człowiek oceni wartość posiadanego majątku. Jest to wymagane zwłaszcza jeśli w część spadku wchodzą stare przedmioty, obrazy lub elementy, których wartości nie jesteśmy pewni. Rzeczoznawca majątkowy powinien być osobą wiarygodną, najlepiej wziąć kogoś z polecenia albo zwrócić się do renomowanego przedsiębiorstwa zajmującego się tego typu działalnością (jak KGDM).

Można również wyszukać nazwisko konkretnego rzeczoznawcy w Internecie i zweryfikować krążące wokół niego opinie, jednak w przypadku tej ostatniej metody należy być ostrożnym. Warszawa jest znana z dużej konkurencji, również na tej płaszczyźnie, może się więc zdarzyć opinia złego konkurenta, szkalująca dobre imię danej osoby. W wypadku dziedziczenia spadku ważna jest też współpraca z bankami, zarówno w zakresie spłacania ewentualnego kredytu, jak i uzyskania możliwości wglądu do konta lub kilku kont (niekiedy utajonych) spadkodawcy. Nad przyjęciem lub odrzuceniem spadku należy dobrze się zastanowić oraz nie działać pochopnie. Należy pamiętać, że na decyzję mamy 6 miesięcy.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.