Co oznaczają parametry umieszczone z boku lornetki?

18 lipca, 2022
Do wykonywania dużej ilości zawodów konieczne jest stosowanie dodatkowych urządzeń. Dla przykładu leśniczy lub ratownik na plaży powinni śledzić znajdującą się wokół nich przestrzeń, a wykonywanie takiego zadania przy pomocy jedynie tzw.

gołych oczu mogłoby być niezwykle trudne.
Dlatego też do wykonywania swoich obowiązków reprezentanci tego typu zawodów wykorzystują lornetki. To nieskomplikowane z pozoru urządzenie może posiadać swoje właściwości. Przykładowo 8×32 oznacza, że dana lornetka zezwala na ośmiokrotne powiększenie obserwowanego obrazu, zaś liczba 32 to szerokość wykorzystanej soczewki.odsyłam do linka (polecana strona)Oczywiście w handlu do nabycia są wersje o różnorodnych parametrach, np. 10×40 czy 12×50, jednak należy mieć w pamięci, że razem ze zwiększeniem średnicy soczewek, wzrasta również ciężar samej lornetki. To natomiast powoduje, że dłoń obserwatora zaczyna drżeć, a to sprawia, że widok może być niewyraźny. Wybierając lornetkę (poznaj naszą firmę – przejdź do nas po linku ten odnośnik) o mniejszym powiększeniu, dobieramy równocześnie przyrząd o szerszym polu obserwacji. Ogólnie przyjęte jest, że najlepszy rozmiar powiększenia to zwiększenie x10.
dywan

Autor: dywany.net
Źródło: dywany.net
Jeżeli dla przykładu interesujemy się ornitologią oraz chcemy śledzić różne ptaki, to posiadając lornetkę o zwiększeniu dziesięciokrotnym oraz patrzymy na np. czyżyka odległego o sto m, to widzimy go tak, jakby znajdował się w oddaleniu 10 metrów. Warto również pamiętać, że im mniejsze zastosowano powiększenie lornetki, tym większa jest głębia ostrości obserwowanego obszaru.

Z tego też powodu warto jest prawidłowo wybrać taki przyrząd albo zwyczajnie zakupić różne ich typy oraz brać lornetkę, jaka będzie najlepsza w konkretnym wypadku.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.