Co oznaczają parametry umieszczone z boku lornetki?

Marzec 10, 2019
Do wykonywania dużej ilości zawodów konieczne jest stosowanie dodatkowych urządzeń. Dla przykładu leśniczy lub ratownik na plaży powinni śledzić znajdującą się wokół nich przestrzeń, a wykonywanie takiego zadania przy pomocy jedynie tzw.

gołych oczu mogłoby być niezwykle trudne.
Dlatego też do wykonywania swoich obowiązków reprezentanci tego typu zawodów wykorzystują lornetki. To nieskomplikowane z pozoru urządzenie może posiadać swoje właściwości. Przykładowo 8×32 oznacza, że dana lornetka zezwala na ośmiokrotne powiększenie obserwowanego obrazu, zaś liczba 32 to szerokość wykorzystanej soczewki.

Chcesz dowiedzieć się więcej informacji na omawiany temat? Zatem odsyłam do linka, gdyż odnajdziesz tam dużo interesujących informacji omawiających ten wątek.

Oczywiście w handlu do nabycia są wersje o różnorodnych parametrach, np. 10×40 czy 12×50, jednak należy mieć w pamięci, że razem ze zwiększeniem średnicy soczewek, wzrasta również ciężar samej lornetki. To natomiast powoduje, że dłoń obserwatora zaczyna drżeć, a to sprawia, że widok może być niewyraźny. Wybierając lornetkę (poznaj naszą firmę – przejdź do nas po linku ten odnośnik) o mniejszym powiększeniu, dobieramy równocześnie przyrząd o szerszym polu obserwacji. Ogólnie przyjęte jest, że najlepszy rozmiar powiększenia to zwiększenie x10.

dywan
Autor: dywany.net
Źródło: dywany.net

Jeżeli dla przykładu interesujemy się ornitologią oraz chcemy śledzić różne ptaki, to posiadając lornetkę o zwiększeniu dziesięciokrotnym oraz patrzymy na np. czyżyka odległego o sto m, to widzimy go tak, jakby znajdował się w oddaleniu 10 metrów. Warto również pamiętać, że im mniejsze zastosowano powiększenie lornetki, tym większa jest głębia ostrości obserwowanego obszaru.

Z tego też powodu warto jest prawidłowo wybrać taki przyrząd albo zwyczajnie zakupić różne ich typy oraz brać lornetkę, jaka będzie najlepsza w konkretnym wypadku.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.